Class Champions (State/National/World)

 
YEAR TITLE CLASS NAME SKIPPER
1972-1973  State  NS 14  Honey  Bruce Avery
1973-1974  State  NS 14  Honey  Bruce Avery
1974-1975  State  NS 14  Watty  J Robertson
1974-1975  State-NSW  Pacer  Yrangie  P Coughlan
1976-1977  State  NS 14  Aspen II  Neville Sarroff
1976-1977  State  NS 14  Venetia  Graeme Cole
1977-1978  State  NS 14  Aspen  Neville Sarroff
1977-1978  State  Corsair  Impi  K Stallard
1978-1979  State  Corsair  Hume’iliator  K Stallard
1979-1980  State  Stingray  Rebel  John Hawksworth
1981-1982  State  Farr 7500  Scallywag  K Allen
1982-1983  State-NSW  Corsair  Agapanthus  Barry Thomson
1982-1983  State  Farr 6000  Do Ray Mee  A Clapham
1983-1984  State  Farr 6000  Do Ray Mee  A Clapham
1983-1984  State  NS 14  Feathertop  M Baker
1983-1984  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
1990-1991  National  Noelex 25  Scotch & Dry  D Thomson
1990-1991  State  Hydra  Two Paw  D Thomson
1990-1991  State  Laser Masters  William Tell  Terry Caldwell
1992-1993  State  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
1995-1996  State  Sunmaid  Orca  C Avery
1997  State  Sunmaid 20  Orca  C Avery
1998  World Jnr  Tasar  Amaroo  L Riddell
2001  State  Sonata 26  Moonlight  Rob Minato
2002  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2002  State  Noelex 25  Scotch & Dry  D Thomson
2002  State  Sonata 26  Zilzie Express  John Carle
2003  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2003  State  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2004  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2004  State Jnr  Impulse  Boat Race  Alex Kalin
2006  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2006  National Jnr  Impulse     Alex Kalin
2007  State  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2007  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2008  World Jnr  Int Canoe  Kaotic  Alex Kalin
2008  National  Noelex 25  Executive Suite  Herman Van Ree
2009  State  TY  Plane Sailing  P Kalin
2010  State  TY  Executive Suite  Herman Van Ree
2010  National  Noelex 25  Pisces  Terry Caldwell
2011  National  TY  Plane Sailing  P Kalin
2014  National U/16 Women  Laser 4.7  Blonde Ambition  Laura Thomson
2015  State Women  Laser radial  Blonde Ambition  Laura Thomson 
2015  State  Hansa 303    Stewart Cathie
2016  State  Hansa 303    Stewart Cathie
 


Events

THIS WEEKEND

Please do your absolute best to have

a great weekend !!


 

  Saturday 3rd February:

  JUNIOR RUN REGATTA  

Afternoon Session 1400 to 1600

EVENING MEAL 1800 to 2100

 If you would like a woodfired pizza

from our AWYC oven pre-order it:

>>>>  HERE  <<<<


 Sunday 4th February:

  JUNIOR RUN REGATTA  

Morning Session 0900 to 1330 


 

Sailing @ AWYC in pictures

Courses/programs info

 

Follow us...